به طورکلی، دو نوع دوربین محافظتی متداول وجود دارد. دوربین مداربسته تحت شبکه و دوربین مداربسته آنالوگ. وظیفه هر دو مدل یکسان است و تنها درعملکرد با یکدیگر متفاوت‌اند. دوربین IP یا تحت شبکه، یک دوربین دیجیتال است که برای نظارت استفاده می‌شود و به طورهمزمان تصاویر را ضبط و از طریق شبکه، داده‌ها را منتقل می‌کند. اما دوربین مداربسته آنالوگ به شیوه قدیمی، فیلم‌های ضبط شده را از طریق کابل منتقل می‌کند.

در این مقاله، هر آنچه که باید درمورد دوربین‌های آنالوگ و IP بدانید آورده شده.

تعریف سیستم امنیتی آنالوگ و IP

معرفی دوربین آنالوگ و تحت شبکه

تعریف نحوه عملکرد سیستم امنیتی آنالوگ را می‌توان به چشم تشبیه کرد. دوربین‌های آنالوگ مانند چشم سیگنال تصویر را دریافت می‌کنند اما برای استفاده از این سیگنال باید به چیزی وصل باشند. در این‌جا، دستگاه DVR مورد استفاده قرار می‌گیرد که حکم مغز را دارد. در نتیجه، دوربین‌های آنالوگ سیگنال تصاویر را دریافت کرده و از طریق کابل کواکسیال به دستگاه ضبط کننده تصاویر منتقل می‌کند. بر روی یک دستگاه DVR شما می‌توانید ۳۲ دوربین متصل کنید که هر یک از این دوربین‌ها باید به وسیله کابل مجزا که از سرتاسر خانه یا محل کارتان عبور کرده است به دستگاه وصل شوند.

اگر دوربین‌های آنالوگ را مانند چشمی درنظر گرفت که باید به یک مغز متصل شوند، دوربین‌های IP را می‌توان به چشمی که مغز هم دارد تشبیه کرد. یعنی، دوربین‌های تحت شبکه، نه تنها سیگنال تصاویر را دریافت می‌کنند، بلکه می‌تواند داده‌ها را پردازش کرده و به وسیله کابل‌ شبکه به دستگاه ضبط کننده تصاویر یا NVR، شبکه منتقل کند. یک دستگاه ضبط کننده NVR توانایی پشتیبانی تا ۱۲۸ دوربین تحت شبکه را دارد.

برای شناخت بیشتر دو دستگاه ضبط کننده DVR و NVR، می‌توانید مقاله تفاوت DVR و NVR را مطالعه نمایید.

۱- کیفیت ویدئو

تفاوت جزئیات تصاویر در دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه (IP)

دوربین‌های تحت شبکه به طورکلی، کیفیت تصویر بالاتری نسب به دوربین‌های آنالوگ دارند. دوربین‌های IP، محدوده وسیع‌تر یا حتی میدان دید کمتر را تحت پوشش قرار می‌دهند. همچنین، توانایی زوم قوی دارند. دوربین‌های IP، به دلیل ارسال تصاویر به صورت دیجیتال، امکان نمایش جزئیات بیشتر مانند، تشخیص چهره و پلاک ماشین را فراهم می‌کنند.

دوربین‌های آنالوگ کیفیت تصویر کم‌تری نسبت به دوربین‌های IP دارند اما یکی از برتری‌های دوربین آنالوگ، عملکرد بهتر در نور کم است. تعداد فریم ضبط شده در دوربین مداربسته آنالوگ کمتر از دوربین مداربسته IP است در نتیجه دوربین‌های آنالوگ برای فضا‌های پرتردد یا فضا‌هایی که نیاز است با جزئیات بالا نظارت شوند، مناسب نیست. تصاویر ممکنه واضح نباشند و حتی شطرنجی باشند. در دوربین‌های آنالوگ، برعکس دوربین‌های تحت شبکه، امکان بزرگنمایی دیجیتال وجود ندارد. با این‌حال، برای برخی از فضا‌ها و کاربری‌هایی که کیفیت تصویر اهمیت بالایی ندارد، انتخاب دوربین‌های آنالوگ مناسب است.

۲- رزولوشن تصاویر

معرفی انواع رزولوشن تصاویر دوربین مداربسته

دوربین‌های تحت شبکه عموماً، رزولوشنی 6 تا 20 برابر دوربین‌های آنالوگ ارائه می‌دهند. رنج رزولوشن داده‌های ارائه شده توسط دوربین‌های IP، از 1.3 مگاپیکسل تا 5 مگاپیکسل(2560*1920) است. این مقدار رزولوشن، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا عمق بیشتر و هنگام زوم کردن، تصاویری با کیفیت داشته باشید.

دوربین‌های آنالوگ دارای رزولوشنی محدود به استاندارد NTSC/PAL (720*480 پیکسل یا 0.4 مگاپیکسل) هستند. رنج رزولوشن ارائه شده توسط دوربین‌های آنالوگ از420 تا 700 است که با زوم کردن تصویری شطرنجی و تار به‌دست می‌آید.

برای آگاهی بیشتر از مفهوم رزولوشن تصاویر، مقاله‌ی انواع رزولوشن دوربین‌های مداربسته آنالوگ و IP را مطالعه نمایید.

۳- انتقال داده

کابل‌های مورد استفاده برای دوربین‌های آنالوگ و IP

دوربین‌های IP، بیشتر بدون اتصال کابل و با کمک سیگنال اینترنت کار می‌کنند. اما علاوه بر این روش، امکان نصب دوربین‌ها با کابل کواکسیال یا کابل جفت نیز وجود دارد.

دوربین‌های قدیمی آنالوگ، با کابل کواکسیال کار می‌کنند. علاوه بر کابل کواکسیال، با کابل جفت یا بدون اتصال با کابل کار می‌کنند که این روش باعث کاهش کیفیت تصویر می‌شود.

۴- توانایی PoE

یکی از ویژگی‌های مثبت دوربین‌های IP، این است که می‌توان با یک کابل شبکه نیروی برق مورد نیاز دوربین‌ها را تامین کرد. به همین جهت نیازی به یک کابل جدا به عنوان منبع تغذیه دوربین‌های تحت شبکه نیست.

اما برعکس دوربین‌های تحت شبکه، دوربین مداربسته آنالوگ، علاوه بر کابل کواکسیال برای انتقال داده به دستگاه ضبط کننده، به یک کابل برای تامین برق مورد نیاز دوربین هم، نیاز دارد. دوربین‌های آنالوگ توانایی PoE ندارند.

۵- بی‌سیم

تنها دوربین‌های IP، توانایی نصب بی‌سیم را دارند. این دوربین‌ها برای مکان‌هایی که سیم‌کشی دوربین در ساختمان، سخت، گرون یا غیرممکن است کاربرد خوبی دارند. مانند ساختمان‌های تاریخی که امکان سیم‌کشی در آن‌ها وجود ندارد.

هر دوربین‌ آنالوگ علاوه بر کابل کواکسیال جهت اتصال به DVR نیاز به کابل منبع تغذیه نیز دارند.

۶- فاصله

دوربین‌های IP، به کمک کابل شبکه تصاویر را تا 100 متر می‌توانند ارسال کنند. اما بدون کابل و با کمک شبکه IP، محدودیت فاصله ندارند و به دلیل اینکه تصاویر به صورت دیجیتال ارسال می‌شوند، در هر فاصله ای کیفیت و وضوح صد درصد دارند.

دوربین‌های آنالوگ می‌توانند سیگنال تصاویر را به کمک کابل جفت، تا 1.5 متر و به کمک کابل کواکسیال تا 300 متر دورتر، ارسال کنند. اما برعکس دوربین‌های IP، کیفیت تصاویر در دوربین آنالوگ بستگی به فاصله دارد. یعنی با افزایش فاصله و تغییر فرمت تصاویر، کیفیت نیز کم می‌شود.

۷- هوشمندی و قابلیت مدیریت

دوربین‌های IP را می‌توان به کامپیوتر‌های کوچک تشبیه کرد که توانایی ذخیره‌سازی و فشرده کردن حجم ویدئو را دارند. علاوه‌براین، امکان آنالیز تصاویر را نیز دارند. دوربین‌های IP توانایی تشخیص حرکت و وجود دود، تعداد افراد، تشخیص یک رنگ خاص بین جمعیت را دارند. همچنین، دوربین‌های تحت شبکه توانایی مدیریت از راه دور را دارند. آن‌ها می‌توانند کل تصاویر یا قسمتی از آن را به گیرنده‌های مختلف ارسال کنند. همچنین امکان ارسال پیام هنگام تشخیص حرکت، از طریق شبکه IP امکان پذیر است.

۸- نصب آسان

تفاوت نصب دوربین‌های آنالوگ و IP

دوربین‌های آنالوگ نسبت به دوربین‌های تحت شبکه، به تعداد بیشتری کابل نیاز دارد. به طورمثال، دوربین‌های آنالوگ برای هر یک از قابلیت‌های زوم، صدا و تغییر زاویه به یک کابل جداگانه نیاز دارند. اما به‌طورکلی، یک دوربین آنالوگ، به سه کابل مجزا نیاز دارد: کابل منبع تغذیه، کابل صدا و کابل تصویر.

برعکس دوربین‌های آنالوگ، دوربین‌های IP، تنها به یک کابل نیاز دارند. همچنین دوربین‌های IP، نیازی به منبع تغذیه ندارد و از آن‌جایی که زوم و تغییر زاویه از راه دور و از طریق سیگنال اینترنت وجود دارد، نیازی به کابل مجزا نیست.

۹- امنیت

دوربین‌های آنالوگ به مراتب، بیشتر دربرابر خطر‌های امنیتی، آسیب پذیرند. زیرا تصاویر ضبط شده و داده‌ها را می‌توان به راحتی همراه با دستگاه ضبط کننده دزدید. همچنین ویدئو‌ها رمزنگاری نمی‌شوند. فقدان رمزنگاری ویدئو‌ها به این معنی‌ست که، هکر به راحتی ‌تواند به داده‌های دوربین دسترسی پیدا کند و آن را حذف یا جابه‌جا کند.

دوربین‌های IP، رهگیری داده‌ها را دشوار می‌کند. به این معنی که، خود دوربین‌ها اطلاعات را رمزگداری و فشرده کرده، سپس به سرور موردنظر منتقل می‌کند در نتیجه، انتقال داده به دستگاه ضبط کننده از امنیت بیشتری برخوردار است.

۱۰- هزینه

بیشترین دلیلی که کاربر را ترغیب میکند تا دوربین مداربسته آنالوگ را خریداری کند، هزینه تمام شده‌ی آن است. دوربین‌های آنالوگ بسیار ارزان‌تر از دوربین‌های IP است. مخصوصا اگر قصد افزایش تعداد دوربین‌های مداربسته خود را دارید.

قیمت تمام شده‌ی سیستم دوربین‌های IP، بسیار بالاتر از سیستم آنالوگ است. این هزینه بالا به دلیل، قیمت بالای دوربین‌های تحت شبکه است. هرچند که می‌توان هزینه راه‌اندازی دوربین‌های IP را با استفاده از کابل‌های موجود و با مبدل‌ها، کمتر کرد.

ویژگی‌های مثبت و منفی دوربین‌های آنالوگ و IP

هر یک از این سیستم‌های آنالوگ و تحت شبکه دارای مزایا و معایبی است که در این جدول به‌طور خلاصه به آن اشاره شده است.

ویژگی‌های مثبت دوربین‌های IPویژگی‌های منفی دوربین‌های IPویژگی‌های مثبت دوربین‌های آنالوگ ویژگی‌های منفی دوربین‌های آنالوگ
دوربین‌های دارای چند سنسورراه‌اندازی دشوار NVRهزینه پایینفریم و کیفیت پایین تصاویر
نصب راحت دوربین‌هاحجم بالای داده‌های ذخیره شدهتنوع بالای محصولاتپوشش محدوده کم
کیفیت بالای تصاویرنیاز به دانش بالا برای استفاده از تکنولوژینصب آسان DVRتعداد کابل زیاد
امنیت بالامدیریت از راه دورعدم رمزگذاری داده
مدیریت از راه دور

نتیجه‌گیری

انتخاب نوع دوربین مداربسته، در درجه اول به نیاز شما بستگی دارد. هر دو نوع دوربین دارای نکات مثبت و منفی هستند. اما براساس نیاز شما، هر یک می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. دوربین‌های آنالوگ و تحت شبکه، جوابگوی نیاز‌های اساسی امنیتی هستند.

یکی از راه‌های انتخاب دوربین مورد نیازتان، توجه به ابزار موجود است. به طور مثال، اگر ساختمان شما سیم‌کشی سیستم آنالوگ را دارد، بهتر است از دوربین‌های آنالوگ استفاده شود. لازم به ذکر است که بیشتر دستگاه‌های DVR، دارای فیش ورودی دوربین تحت شبکه نیز هستند. در نتیجه شما می‌توانید با سیستم آنالوگ از یک یا دو دوربین IP نیز استفاده کنید. این ویژگی، این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید از تکنولوژی جدید، بدون نیاز به تغییر کل سیستم، استفاده کنید.

همچنین ویژگی مورد‌نظرتان را شناسایی کنید. آیا فقط نیازبه تشخیص حرکت ساده دارید، یا به دستگاه پیشرفته‌تر برای تشخیص و ردیابی جزئیات نیاز دارید. آخرین چیزی که باید درنظر بگیرید، نحوه نصب دوربین‌ها است. اگر درنظر دارید خودتان نصب کنید، باید بدانید که نصب دوربین‌های آنالوگ نیاز به مهارت بیشتری دارد.

بهتر است موارد بالا را قبل از انتخاب دوربین مداربسته خود، درنظر بگیرید. همچنین می‌توانید با مراجعه به صفحه نصب دوربین مداربسته در تهران، از مشاوره حرفه‌ای و رایگان کارشناسان عمادایمن، بهره‌مند شوید.