هنگام خرید دوربین مداربسته، لازم است بین دو سیستم DVR وNVR انتخاب کنید. هر دو سیستم، یک عملکرد دارند و آن، ضبط ویدئو دریافت شده از دوربین مداربسته است. اما در نحوه عملکرد و نوع دوربین‌های مداربسته، با یکدیگر متفاوت هستند. درک تفاوت دو سیستم NVR وDVR، از مهمترین نیاز برای انتخاب دوربین مداربسته مناسب است. ما در این مقاله به بررسی عملکرد و ویژگی‌های مثبت و منفی سیستم DVR و NVR پرداخته ایم تا انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

وظیفه NVR و DVR

به طور کلی، وظیفه هر دو دستگاه، ضبط ویدئو می‌باشد و تفاوت این دو سیستم، در نحوه پردازش داده دریافتی است. DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder (ضبط تصاویردیجیتال) است. این سیستم، جزو سیستم‌های قدیمی محسوب می‌شود ومناسب کار با دوربین‌های آنالوگ است. دوربین‌های آنالوگ توانایی پردازش تصاویر را ندارند و تصاویر را به صورت خام از طریق کابل، به دستگاه ضبط کننده ارسال می‌کنند و از آن‌جا، دستگاه ضبط کننده، ویدئو‌ها را پردازش می‌کند.

NVR مخفف عبارت Network Video Recorder (ضبط تصاویر تحت شبکه) است. به این معنی که، سیستم NVR، تصاویر را به صورت مستقیم و از طریق شبکه‌ای که به آن متصل است، ضبط و ذخیره می‌کند. این سیستم با دوربین‌های مداربسته پیشرفته‌تری به نام دوربین‌های مداربسته IP یا تحت شبکه کار می‌کند. درواقع، دوربین‌های IP، به صورت خودکار داده‌ی تصاویر و صدا را ضبط و پردازش می‌کند. این کار توسط کابل شبکه یا بدون سیم و از طریق شبکه وای‌فای که به آن وصل هستند، صورت می‌گیرد.

مقایسه سیستم DVR و NVR در یک نگاه

بعد از پردازش داده، هر دو سیستم DVR و NVR به صورت یکسان عمل می‌کنند و بعد از اتصال دستگاه به گوشی همراه یا مانیتور، به راحتی به تصاویر ضبط شده دسترسی خواهید داشت. برای آگاهی از چگونگی اتصال دستگاه DVR به مانیتور، روی لینک کلیک کنید.

تجهیزات مورد نیاز سیستم DVR

قیمت سیستم‌های DVR ارزان‌تر از سیستم NVR است. همین مورد، مهم‌ترین دلیل انتخاب سیستم DVR برای پروژه‌های کوچک و برنامه‌های داخلی است که شامل انتقال داده و نظارت از راه دور نیستند. اجزاء زیر برای یک راه‌اندازی سیستم DVR مورد نیاز است:

۱-دوربین‌های مداربسته آنالوگ

دوربین‌های مداربسته ای که با سیستم DVR هم‌خوانی دارند، از نوع آنالوگ هستند. استفاده از دوربین‌های آنالوگ باعث بیشترین صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود اما به دلیل اینکه این سیستم توانایی پشتیبانی از کیفیت‌های بالای دوربین مداربسته را ندارد، از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است.

۲-کابل انتقال کواکسیال

کابل کواکسیال (Coaxial)

در این سیستم، هر دوربین به صورت مجزا باید به دستگاه ضبط کننده توسط یک کابل کواکسیال یا هم‌محوروصل شود و علاوه بر این کابل، برای تامین برق مورد نیاز دوربین‌ها، نیاز به کابل شارژ نیز می‌باشد. پس، تعدد کابل‌های مورد استفاده برای نصب، طول زیاد کابل ها و سختی در نصب آن‌ها و محدودیت انتقال صدا از طریق کابل‌های کواکسیال، از نقاط ضعف سیستم DVR هستند.

اما یکی از ویژگی‌های مثبت این سیستم که می‌توان به آن اشاره کرد، سادگی انتقال تصاویر از دوربین به ضبط کننده است که از طریق همین کابل‌های کواکسیال انجام می‌شود و برعکس سیستم NVR، نیاز به تنظیمات پیچیده ندارد.

۳-ضبط کننده

دستگاه‌های ضبط کننده DVR، برای پردازش داده‌های خام از دوربین، به تصاویر قابل مشاهده نیاز به رمزنگار AD یا تبدیل کننده آنالوگ به دیجیتال (Analog to Digital) دارند. علاوه بر این، دستگاه DVR به صورت مجزا نیاز به کابل انتقال انرژی، برای تامین برق مورد نیاز دستگاه دارد.

دستگاه ضبط کننده DVR

جمع‌بندی نقاط مثبت سیستم DVR

به‌طور کلی، نقاط مثبتی که باعث جلب توجه کابران به سیستم DVR می‌شود، به شرح زیر است:

  1. حداقل استفاده از پهنای باند
  2. ثبات سیگنال انتقال تصاویر
  3. هزینه پایین
ویژگی مثبت سیستم DVRویژگی‌ منفی سیستم DVR
ارزان‌تر از سیستم NVRتعداد فریم کمتر و کیفیت پایین تصاویر نسبت به سیستم NVR
عملکرد ساده‌تر و نصب راحت نسبت به سیستم NVRنیاز به تعداد بالای کابل و سختی نصب کابل‌ها در پروژه
کیفیت تصویر درحال بهبود(برای دوربین‌های آنالوگ HD)نیاز به منبع تامین انرژی جداگانه
نیاز به تعداد زیاد دوربین آنالوگ برای پوشش یک منطقه نسبت به دوربین IP
مناسب برای ضبط تصویر بدون صدا

تجهیزات مورد نیاز سیستم NVR

سیستم تحت شبکه NVR، برای ضبط تصاویر دیجیتال بر روی فلش مموری، کارت SD و غیره نیاز به یک شبکه و نرم‌افزار نصب شده بر روی مانیتور دارد. این دوربین‌ها عموما به نام دورین‌های امنیتی PoE شناخته شده‌اند و نسبت به دوربین‌های DV، انعطاف پذیری بیشتری دارند. اجزاء مورد نیاز برای را‌اندازی سیستم NVR، به شرح زیر است:

۱-دوربین‌های IP

سیستم NVR از دوربین‌های IP استفاده می‌کند. این دوربین‌ها به عنوان دستگاه‌های ضبط تصویر مستقل، عمل می‌کنند. به این معنا که، این دوربین‌ها قبل از انتقال تصاویر به ضبط کننده NVR ، داده‌ها را پردازش می‌کند. علاوه بر این، این دوربین‌ها توانایی انتقال صدا، همراه با تصویر را دارند. سخت‌افزار پیشرفته این دوربین، امکان تشخیص چهره و پلاک را برای کاربر فراهم می‌سازد.

۲-کابل شبکه

سیستم NVR برای اتصال دوربین به ضبط کننده، از کابل استاندارد شبکه، مانند کابل‌های Cat5e و Cat6 استفاده می‌کند. این کابل‌ها با توجه به سایز و ابعادشان، راحت‌تر نصب می‌شوند و نسبت به کابل‌های کواکسیال، در دسترس و مقرون به صرفه‌تر هستند.

کابل LAN یا شبکه برای سیستم NVR

۳-ضبط کننده

ضبط کننده NVR، برعکس سیستم DVR، وظیفه پردازش داده تصاویر را ندارد. زیرا این کار توسط دوربین‌های IP صورت می‌گیرد. در نتیجه وظیفه ضبط کننده NVR تنها، نمایش تصاویر و ذخیره آن‌ها می‌باشد.

معرفی دستگاه NVR

نقاط مثبت سیستم NVR

چند ویژگی مثبت سیستم NVR، که توجه کاربران را به سمت این سیستم جلب می‌کند، به شرح زیر است:

  1. کیفیت بالای تصاویر
  2. انعطاف‌پذیری بالای سیستم
  3. نصب راحت
ویژگی مثبت سیستم NVRویژگی منفی سیستم NVR
توانایی ضبط صدا همراه با تصویرهزینه بالاتر نسبت به سیستم DVR
کیفیت بهتر تصاویرپیچیدگی نرم‌افزار‌های مورد استفاده
انعطاف پذیری بیشتر سیستم نسبت به سیستم DVR
پوشش بیشتر دوربین‌های IP به دلیل داشتن چند لنز
امکان نصب با سیم و بدون سیم
تنها نیاز به یک کابل برای صدا، تصویر و انرژی دارد
امکان تشخیص چهره و پلاک را دارد

نتیجه‌گیری

هر دو سیستم NVR و DVR دارای نکات مثبت و منفی هستند. اما باید توجه داشت با توجه به هزینه بالای دوربین‌های IP و کیفیت بالای آن، برای پروژه‌های کوچک و داخلی، سیستم NVR نسبت به سیستم DVR، امتیاز کمتری دارد.

پس انتخاب سیستم مناسب، بستگی به وسعت پروژه و نیاز کاربر دارد. علاوه بر نکات ذکر شده، شما می‌توانید با مراجعه به صفحه نصب دوربین مداربسته در تهران، از مشاوره رایگان و تخصصی عماد ایمن بهره‌مند شوید.