انتخاب بین دو سیستم ایمنی بی‌سیم یا کابلی به فاکتور‌های مختلفی بستگی دارد. با اینکه دوربین‌های مداربسته بی‌سیم، ویژگی‌های مثبت زیادی، از جمله نصب آسان دارند، در خیلی از موارد، دوربین‌های کابلی به دلیل امنیت و اطمینان بالا پیشنهاد می‌شود.

انتخاب بین دو سیستم بی‌سیم و باسیم، به نیاز‌های امنیتی شخصی شما بستگی دارد. در این مقاله به نکات مثبت و منفی هر دو سیستم دوربین مداربسته بی‌سیم و کابلی پرداخته شده‌است.

سیستم‌های امنیتی کابلی

نحوه اتصالات دوربین مداربسته کابلی

سیستم‌های امنیتی کابلی یا سیستم امنیتی DVR، ترکیبی از چند دوربین آنالوگ و ضبط کننده دیجیتال DVR هستند که قدیمی‌‌ترین مدل دوربین‌های مداربسته هستند. این سیستم توسط کابل به منبع تغذیه و اینترنت وصل می‌شود.

تغذیه دوربین‌ها به دو صورت امکان پذیر است: دوربین‌هایی که از طریق کابل‌های جداگانه به اینترنت و منبع تغذیه وصل می‌شوند. و دوربین‌هایی که به وسیله یک کابل شبکه (PoE)، هم به اینترنت و هم به منبع تغذیه وصل می‌شوند.

تفاوت دو اتصال اینترنتی و PoE

نکات مثبت سیستم‌های امنیتی کابلی

 1. قابل اطمینان
 2. امنیت بیشتر
 3. تداخل شبکه اینترنت کمتر
 4. کیفیت ثابت پخش ویدئو و تصاویر
 5. پشتیبانی از تاسیسات بزرگ

قابلیت اطمینان، از مهمترین ویژگی‌های مثبت سیستم‌های کابلی است. به علت استفاده از کابل برای اتصالات بین دوربین‌ها، روتر و ضبط کننده، امکان تداخل با سایر دستگاه‌ها و بروز مشکل در اتصالات، بسیار کم می‌شود. همچنین، به دلیل ضریب اطمینان بالا، نوسانات پهنای باند روی عملکرد و نمایش تصویر دوربین‌ها، تاثیر ندارد. به طور مثال، یک سیستم 4K، تصویر 4K ارائه می‌دهد و به خاطر ضعیف شدن ارتباط اینترنت کیفیت آن افت نمی‌کند.

از آن‌جایی که سیستم‌های کابلی، سیستمی بسته هستند، امکان هک آن وجود ندارد. که این موضوع به معنی امنیت کامل اطلاعات ضبط شده دربرابر هکر‌ها می‌باشد. اما باید توجه داشت که هیج سیستمی بدون خطر وجود ندارد. در سیستم امنیتی کابلی، امکان دزدی دستگاه ضبط کننده یا قطع شدن کابل‌ها می‌باشد. که بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، سیم‌های سیستم، کاملا از دید عموم، مخفی باشند.

دوربین‌های مداربسته کابلی، بهترین انتخاب برای فضاهای بزرگ هستند. سیستم‌های امنیتی کابلی، این امکان را به شما می‌دهند تا درصورت نیاز سیستم را گسترش دهید و از دوربین‌های بیشتر و متنوع‌تری استفاده کنید. زیرا استفاده از کابل برای سیستم امنیتی تنوع بیشتری از دوربین‌های مداربسته را تحت پوشش قرار می‌دهد.

نکات منفی سیستم‌های امنیتی کابلی

 1. نصب زمانگیر
 2. انعطاف پذیری کمتر
 3. قابل حمل نیست

برای نصب سیستم‌های امنیتی کابلی، زمان زیادی صرف می‌شود. این موضوع، بزرگترین نکته منفی این سیستم است. به علت استفاده از چند کابل، پروسه نصب دوربین‌ها زمان بیشتری نسبت به سیستم بیسیم طولانی‌تر است. حتی ممکن است هنگام نصب، برای رد کردن کابل‌ها از دیوار، به دریل نیاز شود که این مورد برای مکان‌هایی که اجاره‌ای هستند، موضوع مهمی است.

از آن‌جایی که دوربین‌های امنیتی کابلی، نیازبه منبع تغذیه و اتصال به اینترنت از طریق کابل دارند، از انعطاف پذیری کمتری دارند و امکان نصب آن‌ها، هرجایی وجود ندارد. زیرا دسترسی به منبع انرژی و نزدیکی به اینترنت بسیار مهم است.

قابلیت حمل، یکی دیگر از موارد منفی است که سیستم‌های کابلی با آن مواجه هستند. به دلیل تمام کابل‌هایی که در پروسه نصب دوربین‌های سیم‌دار استفاده می‌شود، جابه‌جایی یا تغییر مکان سیستم، چالش برانگیز خواهد بود. و حتی بهتر است در جای جدید، یک سیستم امنیتی جدید راه اندازی شود تا اینکه سیستم قبلی را جابه‌جا کرد.

سیستم‌های امنیتی بی‌سیم

نحوه اتصال دوربین مداربسته بیسیم یا اینترنتی

دوربین‌های امنیتی بی‌سیم، از طریق یک کابل به منبع انرژی وصل می‌شوند و اتصال به اینترنت آن، از طریق شبکه وای‌فای می‌باشد و از این طریق داده‌ها را آپلود و ذخیره می‌کند.

اصلی‌ترین تفاوت بین سیستم امنیتی بی‌سیم و سیم‌دار، نحوه انتقال داده‌های به دست آمده از دوربین‌های مداربسته است. در سیستم امنیتی بی‌سیم، انتقال تصاویر ضبط شده به دستگاه ضبط کننده NVR، بدون سیم انجام می‌شود. اما در سیستم امنیتی سیم‌دار، انتقال اطلاعات به وسیله یک کابل به دستگاه ضبط کننده DVR، صورت می‌گیرد. اما در هر دو سیستم، تامین انرژی به کمک کابل انجام می‌شود.

نکات مثبت سیستم‌های امنیتی بی‌سیم

 1. نصب و راه‌اندازی آسان
 2. نصب کم هزینه
 3. انعطاف پذیری بیشتر
 4. قابل حمل
 5. قابلیت گسترش

نصب و راه‌اندازی آسان سیستم‌های امنیتی بی‌سیم، یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مثبت آن است. به دلیل استفاده نکردن از کابل، زمانی که صرف راه‌اندازی این سیستم می‌شود، کم است. سیستم‌های امنیتی وایرلس، تنها نیاز به یک کابل برای تامین انرژی مورد نیاز سیستم دارند.

نصب و راه‌اندازی آسان سیستم‌ امنیتی بی‌سیم

از آن‌جایی که زمان و ابزار مورد نیاز برای نصب و راه‌اندازی سیستم وایرلس، کمتر از سیستم کابلی است، در نتیجه هزینه ی نصب سیستم بی‌سیم کمتر از سیستم کابلی می‌باشد.

از آن‌جایی که نصب دوربین‌های بی‌سیم بدون کابل و از طریق شبکه انجام می‌شود، محل نصب و جایگاه دوربین‌ها انعطاف پذیری بیشتری دارد. اما باید درنظر داشت که دوربین‌های مداربسته باید به روتر نزدیک باشند تا اتصال قوی‌تری به شبکه داشته باشند.

حمل و نقل دوربین‌ها نیز نسبت به دوربین‌های سیستم امنیتی کابلی، آسان‌تر است. زیرا وزن کمتری دارند و قابل حمل هستند. همچنین اضافه کردن دوربین مداربسته به سیستم، جهت گسترش محدوده نظارت، آسان است.

نکات منفی سیستم‌های امنیتی بی‌سیم

 1. تداخل سیگنال
 2. احتمال هک شدن سیستم
 3. عدم پشتیبانی از تاسیسات بزرگ
 4. قابلیت اطمینان کم

بزرگترین نقطع ضعف سیستم‌های امنیتی بی‌سیم، اتصال آن به شبکه است. تمام عملکرد سیستم، به این بستگی دارد که چقدر سیگنال شبکه شما قوی است. قطعی یا ضعیف شدن سیگنال شبکه، به معنی قطع شدن اتصال دوربین‎‌های مداربسته با دستگاه ضبط کننده و در نتیجه، ضبط نشدن تصاویر دریافتی می‌باشد. هرچقدر دوربین‌های مداربسته از روتر دور باشند، سیگنال شبکه نیز ضعیف‌تر عمل می‌کند. درنتیجه، لازم است تا دوربین‌ها در محدوده سیگنال نصب شوند. یا می‌توان از بوستر جهت تقویت سیگنال شبکه استفاده کرد.

یکی دیگر از نکات منفی سیستم‌های امنیتی وایرلس، تداخل سیگنال چند دستگاه با یکدیگر است. وجود سیگنال‌های وای‌فای و رادیو پیرامون ما، باعث تداخل در سیستم امنیتی وایرلس می‌شود و درنتیجه سبب آلارم اشتباه یا قطع شدن تصویر و سیگنال می ‌شود.

مانند همه دستگاه‌های وایرلس، سیستم امنیتی بی‌سیم نیز در معرض خطر هک شدن و دزدیده شدن اطلاعات ضبط شده دوربین‌های مداربسته است. درنتیجه اقدامات پیشگیرانه و امنیتی باید صورت بگیرد تا از دزدیده شدن اطلاعات جلوگیری شود.

احتمال هک شدن داده‌های دوربین مداربسته بی‌سیم

از آن‌جایی که عملکرد دوربین‌های مداربسته بی‌سیم، بستگی به محدوده آنتن‌دهی شبکه دارد، برای فضاهای بزرگ مناسب نیستند. عموما، دوربین‌های مداربسته بی‌سیم برای فضاهای محدود مانند ادارات و فضای خانه پیشنهاد می‌شوند.

نتیجه‌گیری

انتخاب بین دو سیستم امنیتی بی‌سیم و باسیم، به نیاز‌های شما بستگی دارد. شناخت جنبه‌های مهم سیستم‌های بی‌سیم و کابلی، انتخاب را راحت تر میکند. که این موارد به شرح زیر است:

نصب و راه‌اندازی آسان و انعطاف پذیر

اگر نصب آسان و انعطاف پذیری سیستم امنیتی برای شما مهم باشد، بهترین انتخاب، سیستم امنیتی بی‌سیم است. پروسه نصب دوربین‌ها آسان و بدون نیاز به نیروی کار زیاد است و هرجایی که سیگنال شبکه قوی باشد امکان نصب دوربین‌ها وجود دارد.

قابل اعتماد و کارکرد ثابت

اگر به دنبال سیستم امنیتی قابل اعتماد و بدون تداخل در اتصال و عملکرد دوربین‌های مداربسته هستید، سیستم امنیتی کابلی بهترین انتخاب است. از آن‌جایی که دوربین‌ها به طور مستقیم به دستگاه روتر وصل هستند، امکان قطعی و یا تداخل در اتصال آن به شبکه وجود ندارد.

محدوده وسیع

برای فضاهای بزرگ مانند، کارخونه‌ها یا بیزینس‌های بزرگ، انتخاب سیستم امنیتی کابلی پیشنهاد می‌شود. زیرا دوربین‌های کابلی توانایی پوشش کل فضا، به وسیله کابل را دارند. اما سیستم امنیتی وایرلس، در پشتیبانی انواع مختلف دوربین مداربسته، محدودیت دارند و از آن‌جایی که به کمک وای‌فای به شبکه وصل می‌شوند، توانایی پوشش محدوده‌ی بزرگ را ندارند.

زیبایی

از آن‌جایی که برای راه‌اندازی سیستم امنیتی کابلی از تعداد زیادی کابل استفاده می‌شود، برای مخفی کردن کابل‌ها نیاز به سوراخ کردن سقف یا دیوار می‌باشد. که این مورد، زیبایی فضای موردنظر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای فضاها یا کسانی که زیبایی فضای موردنظر مهم است، مانند مکان‌های تاریخی یا ساختمان‌های اجاره‌ای، انتخاب سیستم امنیتی وایرلس و بی‌سیم مناسب است.

علاوه براین، شما می‌توانید با مراجعه به صفحه نصب دوربین مداربسته در تهران، از مشاوره رایگان و تخصصی کارشناسان عماد‌ایمن بهره‌مند شوید.